Forum ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU Strona Główna

FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
 
Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu  Forum ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU Strona Główna » Planowanie przestrzenne
Autor Wiadomość
zjawa
Moderator-Architekt
Moderator-Architekt



Dołączył: 25 Sty 2008
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:36, 20 Wrz 2009

Temat: „Studium zagospodarowania obszaru ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań krajobrazowych”

Organizacja zajęć
Praca w zespołach 4-osobowych. Ze względu na złożoność prac (rysunki indywidualne i zespołowe) każdy zespół powinien mieć lidera koordynującego pracę, dbającego o jej efektywność, kompletność i terminowe zakończenie wszystkich zadań. Liderzy powinni ustalić między sobą terminy konsultacji poszczególnych zespołów.

Problematyka zajęć – opis zadań

Zadania 1. INWENTARYZACYJNO-ANALITYCZNE (4 zadania indywidualne)

1.1. Inwentaryzacja użytkowania i zagospodarowania terenu
(bez układu transportowego i infrastruktury technicznej)
Wydzielenie terenów:
w ujęciu funkcjonalnym, czyli o jednorodnym użytkowaniu, oznaczonym kolorem zgodnie z przepisami, np.: rolnicze, leśne, mieszkaniowe, rolniczo-mieszkaniowe (zabudowa zagrodowa w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych), usługowe, sportowo-rekreacyjne, przemysłowe i składowe, komunikacyjne, infrastruktury technicznej,
w ujęciu fizycznym, czyli z dalszym podziałem wg sposobów zagospodarowania, oznaczonym odcieniem, odmianą koloru, deseniem albo innym oznaczeniem, i tak: zabudowa – kolor intensywny, pozostała część przynależnej do tej działki – ten sam kolor „blady”, zabudowa jednorodzinna / wielorodzinna – zróżnicowanie wg przepisów, liczba kondygnacji – cyfrą rzymską, jednokondygnacyjne hale, stodoły – wysokość cyfrą arabską ...m, grunt orny (rola) – kolor żółty ciepły, łąka, pastwisko – żółty chłodny (cytrynowy lub z domieszką zieleni);
w ujęciu fizycznym, o sposobie zagospodarowania oznaczonym kolorem zgodnie z przepisami: wody, zieleń urządzona (ZP, ZC, ZD) oraz jasnozielone ZI – zieleń inna – nieleśna, nieurządzona.
Opisać obiekty usługowe symbolami literowymi stosowanymi w urbanistyce (UH – usługi handlu, UG – usługi gastronomii) albo słownie (np.: ośrodek wczasowy, tartak).
Podstawy: wizja terenu; pomocniczo: mapy: topograficzna i syt-wys.

1.2. Inwentaryzacja i analiza układu transportowego i infrastruktury technicznej
Drogi wg zarządcy i kategorii funkcjonalnej (krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne) i wg kategorii technicznych (utwardzone, nieutwardzone, ewent. klasa techniczna), parkingi, linie transportu publicznego.
Wodociągi, kolektory sanitarne, i przepompownie ścieków.
Linie elektroenergetyczne wg napięcia i transformatory.
Źródła: mapy ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Osie, mapy syt.-wys. 1:1000, wizja w terenie (nawierzchnie dróg).

1.3. Waloryzacja przyrodnicza
Spadki terenu w 2-3 przedziałach.
Tereny podmokłe i o wysokim poziomie wód gruntowych (np. łąki z rowami melioracyjnymi).
Tereny o mikroklimacie niekorzystnym dla ludzi (inwersyjne, północne o nachyleniu >5%).
Obszary chronionej przyrody wg rodzaju ochrony.
Gleby o wysokiej (III i wyższej) i średniej (IV) klasie przydatności rolniczej.
Dostępność rekreacyjna jezior od strony: lądu (dobra, średnia, zła), wody (dobra, średnia, zła).
Podstawy: mapa topograficzna i znajomość geografii, mapy ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Osie, mapy syt.-wys. 1:1000 (klasy gleb), wizja w terenie.

1.4. Waloryzacja krajobrazu i innych wartości kulturowych – cz. I. Podział na jednostki architektoniczno-krajobrazowe wg ukształtowania i pokrycia terenu. Zabytki i inne wartości kulturowe
Ukształtowanie – tereny: płaskie, faliste, pagórkowate, stokowe (oznaczenia: desenie, np. kreskowanie, oznaczeniem jednej kategorii może być brak desenia)
Pokrycie, np.: leśne, łęgowe, rolne – grunt orny, rolne – łąkowo-pastwiskowe, zabudowa wiejska, zabudowa industrialna
Zabytki i inne wartości kulturowe
Źródła: mapa topograficzna (ukształtowanie), wynik zadania 1.1. (pokrycie terenu - zgeneralizowane), mapy ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Osie (zabytki)
Uwaga: na tę mapę będą nanoszone wyniki zadania 2.

Zadanie 2. INWENTARYZACJA I ANALIZA KRAJOBRAZU (zadania indywidualne)
Widoki i panoramy w obrębie obszaru, z obszaru na zewnątrz, z zewnątrz na obszar. Każdy student wykonuje minimum 2 widoki (w kącie widzenia 90º) albo 1 panoramę (180º), jednak może zajść potrzeba wykonania większej ich liczby, tak by ich suma dobrze oddawała charakter terenu i inwentaryzowała wszystkie wartościowe i charakterystyczne widoki lub panoramy.
Każdy widok lub panoramę wykonuje się w 2 ujęciach:
Inwentaryzacyjnym – zdjęcie, a jeszcze lepiej rysunek ilustrujący widok/panoramę „jak widać”
Analitycznym – z oznaczeniami graficznymi (np. kolorami, deseniami, obwódkami, symbolami z odnośnikami) elementów, np. motywu, tła, przedpola ekspozycji, rdzenia, dominanty, subdominant, akcentów, punktów, osi i ciągów widokowych itp. oraz ze zróżnicowaniem elementów o wartościach wybitnych (zielone), dość wysokich (niebieskie) i dysharmonijnych, szpecących (czerwone).
Wszystkie oznaczone elementy i miejsca wykonywania widoków/panoram wraz z kierunkami (kątem) patrzenia należy nanieść na rysunek 1.4. jako jego „cześć II”). Przed nanoszeniem tych elementów należy ustalić jednolite oznaczenia graficzne.

Zadanie 3. SYNTEZA UWARUNKOWAŃ (zespołowo)
Suma informacji z dotychczasowych opracowań, ograniczonych do istotnych dla oceny możliwości przekształceń, w tym zabudowy. Nakładające się na tym samym obszarze informacje tak samo rzutujące możliwości przekształceń (np. tereny podmokłe i zły mikroklimat – wykluczające zabudowę) wskazane jest połączyć w jedno oznaczenie odpowiednio opisane w legendzie. Koncentrację wartości krajobrazowych można zgeneralizować, np. w „obszar o wysokich wartościach kulturowych” (na tym m. in. polega synteza), jednak niektóre elementy, np. wybitny dominantę, warto pozostawić oznaczoną.
Uwarunkowania wynikające ze stanu istniejącego uzupełnić o uwarunkowania przyszłe, np. przewidziane utwardzenia dróg (z map i tekstu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Osie).
Do wykonania opracowania można wykorzystać jedną z map 1.1. – 1.3. przez jej uzupełnienie.

Zadanie 4. ANALIZA MOŻLIWOŚCI PRZEKSZTAŁCEŃ
Określenie terenów przydatnych w stopniu wysokim i umiarkowanym dla różnego rodzaju użytkowania i zagospodarowania, w tym zabudowy, np. dla:
zabudowy: mieszkaniowej (mieszkaniowej z usługami), przemysłowej, rekreacyjnej;
rekreacji bez zabudowy (określić możliwe rodzaje zagospodarowania albo ich brak)
rolnictwa, leśnictwa, funkcji środowiskotwórczych.
Dla terenów, które mają kilka różnych przydatności (w ww. stopniach), należy wszystkie je zaznaczyć. W tym zadaniu nie dokonuje się jeszcze wyborów, podaje się obiektywne oceny.

Zadanie 5. ANALIZY KRAJOBRAZOWE WIDOCZNOŚCI I EKSPOZYCJI ZABUDOWY
Jest to najistotniejsza część ćwiczenia. Dla terenów wskazanych w zadaniu 4. jako przydatne do zabudowy należy zbadać widoczność i stopień ekspozycji zabudowy (np. duża/całkowita, fragmentaryczna/nieznaczna) zależnie od liczby kondygnacji np. 1,5, 2,5, 3,5), rysując przekroje terenów w charakterystycznych miejscach, zwłaszcza w widokach zinwentaryzowanych w zadaniu 2. i pokazując te widoki z wrysowanymi wariantami zabudowy.

Zadanie 6. WYTYCZNE – WNIOSKI DO MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO DOT. KSZTAŁTOWANIA KRAJOBRAZU, W TYM ZABUDOWY
Jest to kontynuacja zadania 4. uwzględniająca wyniki zadania 6. W oparciu o nie należy określić, jaki rodzaj zabudowy,o jakich cechach (wysokości, gabaryty, rodzaj i kąt nachylenia dachu, kolorystyka) i na jakich terenach uznaje się za dopuszczalny. Tereny przydatne określone w zadaniu 4. tu można zawęzić. Można wyznaczyć tereny z zakazem zabudowy ze względów krajobrazowych. Spośród terenów o możliwych różnych funkcjach można dokonać wyboru, można też pozostawić oznaczenie wielorakiej przydatności tam, gdzie brak jest przesłanek do dokonania wyboru.
Dla terenów o dopuszczalnej zabudowie należy wskazać sposób dojazdu i dojścia oraz doprowadzenia sieci infrastruktury technicznej, w razie potrzeby projektując nowe drogi o szerokości w liniach rozgraniczających zgodnie z przepisami.
Należy używać oznaczeń jak w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (obowiązująca i nieprzekraczalna linia zabudowy i inne).
Zadanie 6. można wykonać na tym samym rysunku, co zadanie 4., jeżeli pozwoli na to zawartość merytoryczna ich treści, a grafika pozwoli na czytelność. Przeważnie jednak czytelność wymagać będzie odrębnego rysunku.

Materiały:
Otrzymywane: Mapy topograficzne w skali 1:2500 (kserograficzne powiększenia z 1:10000, co powoduje zniekształcenia) – do wykonania rysunków, w skalach: 1:5000 i 1:10000 – pomocniczo.

Do skopiowania z płyt CD:
Płyta 1
Fotografie 6 rysunków Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Osie (dla każdego rysunku całość, fragment z Tleniem i kolumny legendy)
Płyta 2
Tekst Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Osie – opracowanie wstępne
Inne opracowania
Zeskanowane fragmenty map topograficznych w skali 1:10000 (w nazwie pliku nr tematu)
Tekst niniejszego konspektu

Do wglądu:
Mapy syt.-wys. 1:1000 i topograficzne 1:25000
Tekst (bez demografii) i wydruki ww fotografii 6 rysunków Studium uwarunkowań ...
Oznaczenia kolorystyczne do stosowania w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego
PN-B-01027 – oznaczenia graficzne do stosowania m.in. w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego
J. Bogdanowski, Kompozycja i planowanie w architekturze krajobrazu, 1976 (rysunki – przykłady analiz krajobrazu)
Foldery (ścieżki rekreacyjne w gminie Osie)

Warunki zaliczenia: obecność i praca na zajęciach w Tleniu, oddanie kompletu rysunków i uzyskanie za każdy z nich pozytywnej oceny.

Kryteria zaliczenia
1.Kompletność
2.Poprawność merytoryczna
3.Czytelność i logika grafiki
4.Walory kompozycyjno-estetyczne prac


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez zjawa dnia Pon 13:28, 21 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

 

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: Theme zoneCopper designed by yassineb.
Regulamin